Як у Польщі навчають дітей з особливими освітніми потребами

Інклюзивне навчання

У Польщі до закладів спеціальної освіти належать дитячі садки, школи, в т.ч. у лікарнях, молодіжні центри соціотерапії, молодіжні виховні центри, навчально-виховні центри для підлітків, а також, що дуже важливо – професійно-технічні заклади, технікуми та школи, які готують до праці. Фахівці рекомендують, але остаточне рішення щодо вибору школи чи садка все-таки за батьками.

У Польщі навчальні заклади ділять на три типи: загальноосвітні, інтеграційні та спеціалізовані.

🔷

У загальноосвітніх школах у класі має бути не більше 20 дітей і тільки один вчитель, хоча трапляється і так, що разом навчаються тридцять дітей через відсутність вільних місць. У таких класах можуть навчатися одна-дві дитини з особливими освітніми потребами. Якщо батьки вирішили віддати дитину з інвалідністю в таку школу, то їм не можуть відмовити і натомість мають створити комфортні умови для навчання. Хоча не завжди це вдається.

Щоправда, у таких школах, як правило, немає асистентів, тому навчання в загальноосвітніх школах Польщі підійде тим дітям з особливими освітніми потребами, які не потребують постійного супроводу та допомоги.

🔶

Натомість в інтеграційних школах у таких класах того самого розміру можуть вчитися аж п’ять учнів з інвалідністю, а вчителю допомагає асистент. Від загальноосвітньої така школа відрізняється тим, що у ній також працюють фахівці, які допомагають дітям з особливими освітніми потребами.

Кожна дитина повинна мати поруч власного асистента з відповідною освітою, щоби зробити навчання максимально зручним та продуктивним для дитини й тим самим розвантажити вчителя, щоби йому було легше працювати у класі. Буває і так, що один асистент працює одразу з кількома дітьми у класі, але це залежить від рекомендацій спеціалістів та потреб дітей.

Асистентів готують в університетах на спеціальних курсах або ж у межах післядипломної освіти.

Якщо в Україні асистентів батьки здебільшого шукають самостійно, то в Польщі цим процесом керує адміністрація закладу освіти. Проте в нашій країні держава забезпечує тільки асистента вчителя, який має допомагати всьому класу, а не тільки одній дитині.

🔶

Спеціальні школи менш інклюзивні, ніж загальноосвітні та інтеграційні, тому що у них навчаються лише діти з ООП.

У польській системі освіти спеціальна освіта охоплює дітей:

- глухих,

- з порушеннями слуху (слабочуючих) ,

- сліпих,

- з порушенням зору (слабозорих),

- з важкими порушеннями мовлення, включаючи афазію,

- з легкими, помірними або важкими інтелектуальними порушеннями,

- з розладом аутичного спектра, включаючи синдром Аспергера,

- з множинними фізіологічними порушеннями.

Рішення про необхідність спеціальної освіти видаються також дітям та підліткам:

- з ризиком соціальної дезадаптації,

- соціально дезадаптованим.

Для дітей з важкими інтелектуальними порушеннями проводяться реабілітаційно-виховні заняття.

🔹

Навчання учнів з інвалідністю, з ризиком соціальної дезадаптації та учнів із соціальною дезадаптацією може проводитися до 20 років - у разі 8-річної початкової школи; до 24 років – у разі навчання в середній школі.

🔸

До закладів спеціальної освіти належать дитячі садки, школи, в т.ч. у лікарнях, молодіжні центри соціотерапії (для дітей та підлітків із ризиком соціальної дезадаптації), молодіжні виховні центри (для соціально дезадаптованої молоді та підлітків, які потрапляють сюди на підставі рішення суду), навчально-виховні центри для підлітків, а також, що дуже важливо – професійно-технічні заклади, технікуми та школи, які готують до праці.

🔷

Підставою для вступу до спеціальної школи є рішення про необхідність спеціальної освіти, видане державними психолого-педагогічними консультаціями.

Рішення про необхідність спеціальної освіти включає:

- діагностику функціонування дитини чи учня,

- період, на який виникає потреба в спеціальній освіті,

- рекомендовані умови та форми підтримки, методи роботи (в окремих випадках необхідність надання асистента вчителя/допомоги вчителя),

- рекомендовані форми психологічної корекційної допомоги,

- вибір форми навчання, враховуючи слабкі і сильні сторони дитини з особливими освітніми потребами або ж поведінковими порушеннями.

Фахівці рекомендують, але остаточне рішення щодо вибору школи чи садка все-таки за батьками.

усі статті

анонси курсів та проектів

Відкрийте для себе кращі освітні практики

Міжнародний проект

Проект "Психологічна підтримка для дошкільнят" стартував!

Ми обрали представників дошкільних закладів Львова, Чернігова, Одеси та Вінниці  для участі у міжнародному проекті психологічної підтримки дітей дошкільного віку. Метою проекту є психологічна підтримка дітей дошкільного віку, які пережили травму через війну, були прямими свідками війни, їхня сім'я та найближче оточення пережили травму або були непрямими свідками через перегляд інформації по телебаченню або в соціальних мережах, що в психології визначається як горизонтальна передача травми. Психологічна підтримка від дорослих допоможе їм подолати травму війни та правильно розвиватися.

Для участі у конкурсному відборі ми отримали 68 заявок. Учасницями проекту «Психологічна підтримка для дітей дошкільного віку» стали фахівчині, які пройшли відбір, оскільки мають відповідну кваліфікацію, досвід роботи із дітьми дошкільного віку, досвід проведення навчань для дорослих, працюють в комунальному закладі дошкільної освіти та надали лист-згоду від керівника закладу дошкільної освіти про участь закладу у Проекті.
Дізнатися більше
Міжнародний проект

Розпочато відбір учасників для участі в проекті "Психологічна підтримка для дошкільнят"

Запрошуємо представників дошкільних закладів Львова, Чернігова, Одеси та Вінниці взяти участь у міжнародному проекті психологічної підтримки дітей дошкільного віку. Проєкт буде реалізовуватись у співпраці з партнерською організацією Fundacja "Fundusz Lokalny Ziei Biłgorajskiej", Польща за кошти, отримані в результаті конкурсу, організованого "Kulczyk Foundation"

Метою проекту є психологічна підтримка дітей дошкільного віку, які мають досвід травми, пов'язаної з воєнними діями в Україні. До участі запрошуємо дитячих психологів з досвідом роботи з дітьми дошкільного віку, які після відбору пройдуть тренінг для тренерів у Польщі. Це дозволить створити команди тренерів на рівні міста, які будуть проводити навчання для вихователів та дошкільних психологів після повернення в Україну.
Дізнатися більше
Міжнародний проект

Психологічна підтримка для дошкільнят

Маємо гарну новину! Ми отримали грант на реалізацію проекту "Психологічна підтримка для дошкільнят" спільно з "Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej" (Фонд громади Білгорай), яка є незалежною неполітичною філантропічною організацією

Увага нашого проєкту буде скерована на дошкільнят, які є безпосередніми свідками війни (вони, їх рідні або близьке оточення переживають травму) або опосередкованими свідками (отримуючи інформацію із соцмереж, телебачення тощо). Якщо маєте бажання дізнатися більше, долучитися до напрацювання навчальної програми чи відбору учасників, напишіть нам
Дізнатися більше
Для керівників закладів освіти, педагогів

Курс підвищення кваліфікації "Лідерський голос ВИКЛИК"

Marjana Kuchma. Actress

Програма на 80% складається із практичних завдань.
Цей тренінг допоможе вам навчитися володіти своїм тілом та голосом, не боятися великої аудиторії, бути переконливим, а не "великим" оратором

Курс проведе Мар'яна Кучма  - актриса театру імені Марії Заньковецької, викладачка акторської майстерності та сценічної мови, тренерка ораторського мистецтва, спікерка, засновниця та викладачка першої української школи "ТРУ - Творчого Розвитку Успішних", авторського курсу "Я Є Я", "Лідерський Голос Виклик"
Дізнатися більше
Для керівників закладів дошкільної освіти

Курс підвищення кваліфікації "Важливі навички для плекання психологічної стійкості в умовах стресу"

psuxolog

Бути стійким – це насправді вибір. Адже кожному з нас вирішувати як думати, в який спосіб проживати емоції, що робити протягом дня, як будувати стосунки та чи жити відповідно до тих цінностей, які справді для нас важливі

Курс проведе Леся Підлісецька, дитячий психіатр, психотерапевт, керівник клініки психічного здоров’я дітей, підлітків та молоді «Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру», експерт ДОЗ ЛОДА за напрямом психічне здоров’я
Дізнатися більше
Для керівників закладів загальної середньої освіти, педагогів

Курс підвищення кваліфікації "Оцінювання навчальних досягнень"

Andrushko

Оцінювання та навчання — нероздільні. Оцінювання — це постійне відслідковування процесу розвитку, в якому знаходиться дитина, виконуючи навчальні завдання для того, щоб досягти певного результату

Формувальне оцінювання має чіткий алгоритм, при цьому з критеріями визначень в межах формувального оцінювання все доволі складно. Запрошуємо освітян на курс Лідії Андрушко, директорки Початкової школи "Світанок", тренерки НУШ
Дізнатися більше
Для фахівців, які працюють з дітьми з порушенням слуху

Міжнародний проект "Кожен вартий того, щоб бути почутим"

Світова педагогічна практика свідчить, що учні з порушеннями слуху можуть успішно навчатися в різноманітних освітніх закладах. Ми ініціюємо реалізацію міжнародного проекту для фахівців, які працюють з дітьми з порушенням слуху

Запрошуємо освітян до заповнення анкети. Наше опитування анонімне, а ваші відповіді важливі для нас, бо допоможуть сформувати чіткі цілі проекту та враховувати реальні потреби фахівців
Заповнити анкету