Батьківська доля - скорботна рапсодія - частина 2

Батьки і діти

Нові вершники Апокаліпсиса з гуркотом проносяться сучасним суспільством: всюдисуща Тривога, також відома як Страх або Занепокоєння, жахлива Недовіра, хижа Злість і часте Нетерпіння. Всі чотири уособлюють, серед іншого, складні душевні стани, які супроводжують виховання дітей. Вони мають багато причин і проявляються по-різному. З ними важко боротися, оскільки вони є невід'ємною частиною швидких змін у цивілізації.

Страх за безпеку

   Цей природний емоційний стан батьків по відношенню до своїх дітей посилюється засобами масової інформації, які створюють сенсаційний образ світу, сповненого всіляких небезпек. До цього додається страх насмішок, які так легко знайти в Інтернеті, через відсутність належного догляду або злочинну недбалість. І останнє, але не менш важливе - усвідомлення санкцій, навіть кримінальних, за дії на шкоду дитині, що дуже обтяжує в той час, коли, з точки зору суспільства, не буває нещасних випадків, а є лише наслідки людської недбалості.

   Батьківська тривога дещо зменшується, коли молода людина отримує мобільний телефон. Однак ціна за це висока. Потрібно постійно бути напоготові, щоб відповісти на дзвінок і негайно зіткнутися з можливою проблемою. З іншого боку, мовчання дитини зовсім не приносить полегшення. Воно створює настирливу потребу заспокоїти себе, звісно, по телефону, що все гаразд. А якщо дитина не відповідає, тривога досягає апогею... До речі, іноді страждають батьки малюків, яким до сорока років.

   Навчальні заклади зобов'язані забезпечувати безпеку своїх вихованців. Безумовно. Навіть якщо майже дорослий підліток зазнає шкоди, порушуючи всі можливі правила поведінки, відповідальність за відсутність належної опіки нестимуть вчителі. Це одна з причин, чому школи сьогодні розглядаються як репресивні інституції, які не тільки не забезпечують учням свободу поведінки, притаманну молоді, але навіть встановлюють незрозумілі для сторонніх обмеження, такі як право на відвідування туалету під час уроків. Втрачається і якість освіти, оскільки вчителі не наважуються дозволити учням займатися корисною діяльністю, наприклад, скаутингом або рухливими іграми, які проводяться в групах без постійного нагляду. Навіть у добре знайомому оточенні. На жаль, знайти золоту середину між самостійністю дітей і молоді та юридичною відповідальністю опікунів наразі межує з неможливим.

   Молоді люди - в ім'я власної безпеки, безпеки своїх вчителів і спокою батьків - мають дуже обмежену свободу і живуть під постійним контролем. Реальний світ більше не дає їм важливого для розвитку досвіду, заснованого на незалежності. Вони знаходять компенсацію у віртуальному світі, наприклад, в іграх чи соціальних мережах. Там на них чекає своєрідна свобода і простір для незалежної діяльності. Для більшості це єдиний доступний простір. А батьки? Що ж, вони тепер подвійно турбуються про безпеку своїх дітей в обох світах.

Тривога за здоров'я

   Хоча рівень медичного обслуговування сьогодні незрівнянно вищий, ніж раніше, віковічні страхи анітрохи не зменшилися. З'явилися й нові явища. Наприклад, плутанина, яку ми зараз спостерігаємо щодо імунізації. Під час пандемії їхній сенс і безпека були сильно поставлені під сумнів. Як наслідок, група батьків, які відмовляються вакцинувати своїх дітей або перебувають у стані невизначеності, надзвичайно зросла. Це не означає, що наука твердо переконана в тому, що вакцини є безпечними і необхідними для підтримки здоров'я. Для багатьох ця дилема існує і, безумовно, є додатковим джерелом занепокоєння, яке значною мірою підкріплене недовірою.

   Новим явищем для більшості батьків є психічні розлади у молодих людей, зокрема депресивні стани. Дехто вже бореться з ними вдома, тоді як інші, яких стає дедалі більше, усвідомлюють, що вони становлять загрозу. Все більше батьків з тривогою запитують себе, чи різні настрої їхньої дитини знаходяться в межах норми, чи вже потрібно звертатися за допомогою! В результаті цих занепокоєнь, наприклад, бунтарство підлітків, яке є природним у підлітковому віці, раптом стало явищем, що викликає велике занепокоєння, хоча в попередніх поколіннях спокійно чекали, що воно з часом пройде.

   Психологічний стрес школярів сильно впливає на стосунки між батьками та вчителями. Навчальні заклади, а особливо школи, обтяжені очікуванням індивідуального підходу до кожної проблеми. Цьому заважає дефіцит фахівців - психологів і педагогів, брак навичок (і бажання) у вчителів мати справу з випадками, пов'язаними з психіатрією, а також простий брак часу, який повністю заповнюється "виконанням" жахливої базової навчальної програми. Очевидно, що батьків ці обставини не цікавлять. У своїй тривозі за здоров'я дитини вони очікують від школи ефективних дій, при цьому дуже часто, навіть при найкращому бажанні обох сторін, важко домовитися про методи та індикатори успіху. Це вже є повсякденним явищем у нашій освіті, а прогнозоване поширення інклюзивної освіти, ймовірно, ще більше примножить кількість конфліктів, що виникають.

Тривога щодо життєвих перспектив

   Раніше ситуація була простою. Дитина могла або потрапити в колію, прокладену місцем народження та/або сімейною традицією, або збунтуватися і на власний страх і ризик вирішувати своє майбутнє. Вже за моєї пам'яті, під впливом травми Другої світової війни, а пізніше внаслідок захоплення можливостями нововідкритого польського капіталізму, батьки почали ставити собі за мету зробити своїх дітей кращими в житті, ніж вони були в дитинстві. Щоб вони мали кращу освіту (яка широко розглядалася як ключ до успіху), вивчали іноземні мови, насолоджувалися матеріальним процвітанням і можливістю досліджувати світ. Навіть сьогодні можна спостерігати перенесення батьківських очікувань на дітей, щоб компенсувати власні (не обов'язково об'єктивні) помилки, недоліки та життєві невдачі. Однак абсолютно новим є усвідомлення того, що наступне покоління буде жити в умовах нижчого матеріального рівня, ніж нинішнє. Економічне зростання не є вічною даністю, ресурси планети виснажуються, що разом зі зміною клімату вже зараз тягне за собою міграційну кризу з подальшими економічними та політичними потрясіннями, аж до відкритих воєн. Якщо навіть пересічні батьки не усвідомлюють складності нинішньої ситуації і не аналізують її холоднокровно, то сигналів про те, що майбутнє не виглядає мирним, достатньо. Страх за життєві перспективи дитини зростає все більше.

   Тривога за майбутнє стоїть за деякими проблемами, що виникають у школах. Вона є джерелом помилкового ототожнення результатів навчання з оцінками - позитивна оцінка дає кожному відчуття, що він контролює ситуацію. Вона також приховує дивовижне небажання більшості батьків сприймати організаційні та методичні інновації, тобто те, що їм незнайоме. "Прусська" школа тримається не тільки через неготовність вчителів до змін і ригідність всієї системи, але й через опір батьківської матерії.

   Саме страх перед майбутнім лежить в основі явища, яке я називаю передекзаменаційним божевіллям. Підготовчі курси в старших класах початкової школи або з огляду на наближення атестату зрілості, нескінченні повторення, репетиторство, гонитва за конкурсами, в яких молоді люди часто беруть участь без ентузіазму і радості, волонтерство в пунктах набору, позбавлене пристрасті і відданості. Здебільшого ця діяльність є педагогічно безглуздою, а іноді просто непродуктивною. На дев'ятому чи десятому уроці в будній день або вранці на вихідних після виснажливого робочого тижня молода людина мало чому вчиться. Звичайно, бувають ситуації в школі та/або вдома, які виправдовують або навіть змушують до такої діяльності, але вони становлять лише невелику частку випадків. Все інше - це данина, яку ми платимо, щоб зменшити почуття тривоги батьків і, звичайно, самих учнів, які також емоційно страждають.

Як педагог, я переконаний, що жоден іспит не визначає подальше життя молодої людини. Ви можете навчатися в будь-якій вищій школі, і навіть краще, якщо це буде в міру ваших здібностей і бажання, а не за межами ваших можливостей. Бакалаврський іспит можна перездати в наступні роки, якщо це необхідно, і є безліч університетських курсів на вибір. Однак ці аргументи навряд чи приваблюють батьків. Їхній страх за майбутнє надто сильний, а ще вони бояться, що їхня дитина не впорається, не дай Боже, отримає якусь довготривалу травму. Останнє можна вважати виправданим, оскільки - як уже було сказано в контексті страху за безпеку - більшість молодих людей сьогодні не накопичили життєвого досвіду самостійності. Тим часом, вони дуже сприятливі для того, щоб взяти себе в руки після невдач.

   А ще є штучний інтелект, абсолютно свіжа тема. Перший досвід роботи з ChatGPT наштовхують на думку про швидкий кінець багатьох професій, в тому числі творчих. Можливо, це можливість, можливо, виклик, але, безумовно, ще одна ланка в ланцюзі занепокоєння про майбутнє. Навіть якщо прийдешня революція штучного інтелекту, зрештою, не поглине нинішнє молоде покоління, хвилювання навколо її очікуваного впливу на життя людей буде настільки ж інтенсивним у найближчі роки.

   Три основні джерела тривоги, описані вище, взаємодіють з четвертим - страхом зробити помилку. Зараз це вже культурний феномен. Людство звикло вважати, що все, що відбувається, можна контролювати, а окремі проблеми якщо і не вирішуються, то лише через конкретних винуватців. Можлива помилка у вихованні дитини, навіть просто упущена можливість, є нічним кошмаром турботливих батьків. Це супроводжується низькою толерантністю до власних помилок дитини - мало хто бачить у них поштовх до розвитку, зазвичай лише як невдачу. Або власну, або шкільну. Треба визнати, що подібним чином цю проблему сприймає значна група вчителів, що робить "навчання на помилках" у польській освіті радше синонімом болісного випробування, аніж очевидним методом набуття нових компетенцій.

   У пошуках розради

   Хтось може звинуватити мене в тому, що я демонізую проблему тривожності, ігноруючи інші причини поведінки батьків. Деякі коментатори першої частини цієї статті навіть висміювали використання слова "тривожний", пропонуючи замість нього "агресивний" або "вимогливий". У навчальних закладах так часто сприймають батьків, які висловлюють свої очікування. Проте одне не виключає іншого. Я переконаний, що за багатьма проявами поведінки, які є складними для вчителів, стоїть тривожність. А оскільки з цим важко жити щодня, батьки шукають заспокоєння.

Поширений спосіб розрядити тривожну ситуацію - знайти винуватця і спрямувати на нього свій гнів. Вчителі - зручна мішень. Серед них неважко знайти когось, кого можна звинуватити в тому чи іншому проступку. Іноді справедливо, іноді не завжди. Гнів проявляється в агресії та нетерпінні, а легкість, з якою в епоху Librus (електронний щоденник- З.Д.) можна висловити свої думки письмово, сприяє нагнітанню ситуації. Емоційні письмові повідомлення, створені у відриві від особистого контакту з адресатом, часто мають гнівний підтекст, хоча батьки переконані, що вони просто висловлюють законну точку зору. Нібито відомо, що з'ясовувати стосунки краще віч-на-віч, але, на жаль, це потенційно більш стресово, тому - користуючись доступністю Інтернету - люди ховаються за клавіатурами. Крім того, сьогодні майже ніхто не має часу на особисті зустрічі, як серед вчителів, так і серед батьків. Тому злість і нетерпіння процвітають у терабайтах електронного листування.

   Всупереч думці, не так багато батьків беруть участь у конфліктах у навчальних закладах. Переважна більшість тримається на відстані від освітніх питань. Дехто просто задовольняється. Інші - хоча ця група, на мою думку, зменшується - сприймають реальність байдуже або з певною часткою фаталізму. Є й ті, хто страждає, але мовчить, бо не вірить, що може щось змінити, і не знає, як це зробити. Дехто не витримує і, якщо є можливість, тікає з дитиною в інший заклад або на альтернативне навчання. Звичайно, не кожну проблему можна вирішити таким чином, але добре, якщо є можливість для таких змін. Іноді просто розвантаження емоцій творить чудеса.

    В ідеальному світі найкращий спосіб зняти тривогу - це підтримка інших людей. Мудрі поради професіоналів, перевірений досвід друзів і знайомих... На жаль, недовіра ефективно відділяє нас від ідеалу.

Рівень соціальної довіри в Польщі загалом дуже низький (23% співвітчизників довіряють іншим людям, що є чи не найнижчим показником у Європі). Я сам відчуваю це на роботі. Незважаючи на багаторічний досвід і перевірені досягнення, у мене складається враження, що довіра до моєї компетентності є високою лише тоді, коли я представляю думку, яку очікує інша сторона. Коли я говорю щось, що мені не подобається, я відчуваю опір. Мої колеги мають схоже відчуття. Це дуже дратує і розчаровує, але хвилинна рефлексія заспокоює емоції. Допомагає зберігати віру в те, що багато батьків хочуть мені довіряти, просто деякі з них просто не можуть. Бувають випадки, коли я щось пояснюю, пропоную рішення і відчуваю інтенсивний процес мислення з іншого боку. "Так, пан Питлак - досвідчений професіонал. Напевно, варто прислухатися до його порад... Ну, а якщо він помиляється!!!!? Зрештою, безпомилкових людей не буває! Я довірюся йому, а моя дитина постраждає...". Замість мене в цей монолог можна вставити психолога, педагога, репетитора, іншого вчителя. Напевно, кожен, хто зустрічається з батьками з приводу їхньої дитини, має такий досвід.

   Тут напрошується аналогія з лікарем, але довіри до діагнозів медиків набагато більше. Це специфіка питання. Педагогічні та психологічні проблеми надзвичайно складні, мають дуже багато аспектів. Навіть найдосвідченіший фахівець не дасть 100-відсоткової гарантії ефективності своїх порад. Покладатися на педагогічну думку і пораду щодо дитини сьогодні вимагає подолання великої недовіри. Не всі на це здатні, особливо коли отримані пропозиції не збігаються з їхніми особистими поглядами.

* * *

   Батьки відчувають полегшення, допомагаючи своїм дітям. Часто, однак, це переростає у форму допомоги. Стежити за виконанням домашніх завдань, робити домашні завдання разом з дітьми або навіть за них, брати участь у всіх шкільних заходах - це повсякденні речі. Іноді вони відчувають, що змушені це робити через вимоги вчителів, які, в свою чергу, обурюються їхнім надмірним втручанням. Це дуже бурхливий епізод у польсько-польських конфліктах.

   Оскільки моя діяльність як вчителя вже багато років стосується переважно заходів для необов'язкових учнів, мене ще більше турбують батьки, які виправдовують недоброзичливість своїх дітей, займаються дріб'язковими справами за їхніми спинами або ставляться до моїх зусиль як до чогось належного, що не тягне за собою ніяких зобов'язань. Звісно, це стосується не всіх (ніщо з того, про що я пишу в цій статті, не стосується всіх), але це досить поширене явище, щоб я відчувала його як джерело розчарування. Я знаю, що багато вчителів відчувають подібні почуття. На жаль, до цього важко звикнути і зробити вигляд, що "поляки, нічого не сталося!".

Багато батьків намагаються заспокоїти свої тривоги, ретельно керуючи життям своєї дитини. Кожна дія має бути спрямована на конкретний результат, кожна діяльність має бути розвиваючою і добре продуманою, кожна мить має бути добре керованою. Вони забувають, що щастя, якого вони бажають своїй дитині, якщо воно взагалі існує як щось, що можна здобути або отримати, звичайно, не полягає у задоволенні всіх потреб. Швидше, його відчуття (завжди непостійне!) походить від досягнення, власними зусиллями, цілей, які людина поставила перед собою.

   Існує небагато способів ефективно і, головне, надовго заспокоїти батьківську тривогу. Тим більше, що повсякденне життя дитини у спільноті навчального закладу продовжує надавати нові стимули.

   П'єдестал, що тисне на шию

   Як суспільство, ми пройшли довгий шлях з тих часів, коли дитина була неповноцінною людиною і ще одним ротом у домі, який треба було годувати. Віхи на цьому шляху були прокладені багатьма педагогами, лікарями, громадськими діячами та політиками. Сьогодні вже ні в кого не викликає сумнівів, що дитина має всі права людини, в тому числі право на захист і турботу. Однак я не можу позбутися відчуття, що п'єдестал, на який ми їх поставили, занадто великий і став для них тягарем. На зміну законним правам прийшло прагнення до абсолютного комфорту, задоволення всіх потреб і створення оптимальних умов для індивідуального розвитку. З акцентом на "індивідуального". У благородному і праведному завзятті, але без необхідної рефлексії над соціальними аспектами розвитку людини.

   Сьогодні вже нікого не дивує батьківська гіперопіка. По суті, її можна розглядати як ще один спосіб компенсації тривоги за дитину. Однак психологи та педагоги все частіше визначають її як серйозну проблему. Дорослішання в теплиці не обов'язково є добрим способом підготовки молодої людини до життя взагалі і до життя в суспільстві зокрема. Тим часом людям бракує поміркованості в цьому питанні, що чудово видно в навчальних закладах.

    Сучасна польська дитина ходить до школи разом з батьками не тільки в буквальному сенсі, в день, коли вона йде до першого класу, але й у переносному, на багато років вперед. Вона нібито самостійно виконує роль учня протягом усього життя, але робить це з тісною допомогою дорослих. Її навчальні досягнення та якість соціального функціонування є предметом постійного моніторингу та спеціальних втручань, викликаних різними причинами.

   Чи щаслива дитина? Чи подобається вона іншим дітям? Чи подобається вона іншим дітям? - це базовий набір запитань. Варто зазначити, що в ньому розглядаються соціальні відносини у відриві від особистого ставлення та докладених зусиль. Дуже рідко ставиться питання про те, що дитина може зробити, щоб її краще сприймали оточуючі. Ще рідше батьки здатні побачити у ставленні своєї дитини причину проблем, які вона переживає. Вище я наголосив на слові "особистість". Так от, це воно! Прийняття і благополуччя разом - це той пакет, який сьогодні вимагає оточення від кожної окремої молодої людини. Однак це не так працює. Або, принаймні, так не повинно бути, якщо ми хочемо виховати людей, здатних до корисних дій у будь-якій громаді.

Коли в групі чи класі виникає конфлікт, іноді навіть бійка, виникають додаткові запитання. Як таке могло статися? Де був учитель? Хто винен? До яких наслідків це призвело? Чи підтримали дітей дорослі? Що було зроблено для того, щоб ситуація не повторилася! Проблема в тому, що такі інциденти є частиною соціального розвитку молодої людини. Звичайно, можна спробувати запобігти цьому, хоча б дисциплінуючи дітей - педагогічно безглузді мінусові бали за поведінку, що застосовуються в багатьох школах. Однак молодь має не лише права, а й обов'язки, один з яких - ладнати зі своїм оточенням. З цієї причини оцінка конкретної ситуації вчителем, який знайомий з обставинами та соціальним контекстом, може відрізнятися від оцінки батьків, які зазвичай бачать її очима своєї дитини. Буває, що діти швидко забувають інцидент, тоді як дорослі ще довго його переповідають. Іноді навіть у великій компанії, адже обговорення, особливо на інтернет-форумі, легко залучає більше людей. Це може призвести до корисних висновків, але також може викликати і посилити емоції до абсолютно неадекватного рівня і серед набагато ширшого кола, ніж було людей, які брали в цьому безпосередню участь.

   Зараз у моді слова, взяті з мови науки, наприклад, насильство або підтримка. Події, нормальні в соціальному розвитку дітей, які вже давно описані психологією, набувають ярлика патології. Від молодих людей, навіть у віці кількох років, очікують зрілості в описі подій та емоцій, а також у вирішенні конфліктів, якої немає у більшості дорослих. У гонитві за ідеальним світом було втрачено природність формування соціальних відносин між дітьми. Так само, як і між ними та їхніми батьками.

   Хоча саме батьки виховують дітей, іноді важко протистояти враженню, що все навпаки. У випадку з кількарічними дітьми дорослі, очевидно, відчувають страх не сподобатися своїм дітям. Після десятого року життя дитини з'являється страх перед психологічною кризою, можливі трагічні наслідки якої вже добре відомі. В обох випадках спостерігається невміння встановлювати межі, забезпечувати виконання навіть очевидних вимог, обов'язків. "Ні" з боку молодої людини стає нездоланним бар'єром.

   Діти вчаться контролювати батьків і цілком здатні досягати своїх цілей. Вся проблема в тому, що важко розпізнати суть речей. Якщо дитина відмовляється йти до школи, а це останнім часом відбувається все частіше, ніхто - ні самі батьки, ні вчителі, ні навіть психіатр - не ризикне сказати, що це просто примха, а не психічна криза. Просто важко взяти на себе відповідальність за можливу недооцінку значної проблеми, яка насправді може мати місце. Навіть якщо інтуїція підказує (і іноді підказує мені), що це просто гра, щоб уникнути небажаних зобов'язань. Загалом, ситуація, що склалася, - це патова, яка стосується цієї конкретної проблеми, але може бути поширена на всю сукупність стосунків між учасниками шкільного життя. Свідомі педагоги хотіли б допомогти батькам, батьки хотіли б їм довіряти, але ні ті, ні інші не можуть цього зробити. Просто патова ситуація.

До чого це все призвело?

   Здається, що без чийогось наміру польські дитячі садки і школи раптом опинилися перед завданням служити тепер не тільки своїм вихованцям, а й їхнім батькам, з усім багажем проблем, з якими вони стикаються в ці непрості часи. Я спробував тут пояснити причини і симптоми цієї дуже важливої зміни. Тепер настав час розглянути, що вона означає для функціонування навчальних закладів.

   В Європі існують системи освіти, що ґрунтуються на традиції довіри до державних інституцій. Там роль батьків є незначною. У Польщі все інакше. А оскільки співпраця дорослих у роботі з дитиною породжує багато напружень, маємо загальну втому і розчарування, які не можуть замаскувати анклави добропорядної освіти, що існують подекуди, підживлювані енергією талановитих ентузіастів.

   Перед обличчям біди, звичайно, не можна розраховувати на нинішню владу, яка ревно оберігає своє узурповане право втілювати в життя ідеї партійних ідеологів. Швидше покладатися на добру волю і творчість вчителів та керівників навчальних закладів, навіть якщо зараз це здається дуже складним. Потрібно переосмислити стосунки з батьками і зробити пропозицію, яка зміцнить їхнє почуття безпеки. Звичайно, це легко написати і набагато важче реалізувати, але добре усвідомлювати цю мету, адже альтернатива - це відтік втомлених і зневірених вчителів. Погляньмо правді у вічі: мало що - окрім звички, очікування виходу на пенсію та, для декого, пристрасті чи відчуття місії - все ще утримує персонал на емоційних станціях обслуговування дітей та дорослих, якими стали навчальні заклади.

   Цей висновок має конкретні наслідки, на які я вкажу тут як на свій голос у дебатах про умови праці вчителів. Якщо сьогодні вважається за необхідне радикально підвищити заробітну плату за обов'язки, пов'язані з роботою з дітьми, то для тих, хто безпосередньо обслуговує батьків, підвищення має бути значно більшим. Адже це додаткова і дуже затратна за часом та емоціями частина роботи в дитячому садку чи школі. Я вважаю, що надбавка за класне керівництво зараз повинна бути навіть у кілька разів більшою, ніж централізовано прийняті і вже знесені інфляцією 300 злотих. Крім того, виникне потреба працевлаштувати ще більше психологів і педагогів, щоб вони встигали працювати не тільки з дітьми, а й з батьками. Виникне також потреба в працівниках інформаційно-сервісної сфери, тобто для діяльності, схожої на маркетинг, про яку в державних навчальних закладах не чули. Хтось запитає: маркетинг у навчальному закладі! Державному? Так, саме так! Надання інформації про діяльність та її результати може бути терапевтичним для батьків і, до речі, для всієї місцевої громади, за умови, що воно здійснюється систематично і розумно. Тобто це мають робити окремо оплачувані працівники, а не масовий рух вчителів у рамках їхніх славнозвісних "сорока годин на тиждень".

Ще однією важливою зміною в освітніх установах за останній час є повне зміщення акценту в освіті на задоволення індивідуальних потреб. Традиційною функцією школи була соціалізація молоді з урахуванням цінності загального блага. Зараз мова йде майже виключно про відкриття та розвиток особистих талантів, саморозвиток, адаптацію соціального середовища до потреб та очікувань особистості. Так, підкреслюється важливість побудови міжособистісних стосунків, але навіть їхня якість оцінюється через призму користі для кожної окремої сторони. Спільні цілі в суспільстві, ідеї спільного блага відходять у минуле.

   Це дуже важлива зміна для вчителів. Побудова шкільної спільноти, заснованої на меншій чи більшій, але все ж таки готовності віддавати себе для інших, сьогодні відходить у минуле. Це марна трата часу, який можна було б витратити на більш ефективну підготовку до іспитів. Це марнування часу для дітей, марнування для батьків і все більше марнування для вчителів. Як людина, вихована в темну комуністичну епоху і в скаутах, де корисність для інших була одним з головних мірил правильної життєвої позиції, я можу лише сказати, що... шкода.

   Найзагальніший висновок, який прийшов мені в голову під час написання цього резюме: ті, хто пророкує появу абсолютно нової школи, краще пристосованої до індивідуальних потреб і запитів, мають велику рацію. При цьому вони зазвичай наголошують на необхідності адаптації цієї інституції до сучасного стану знань про те, як працює мозок, а також до безмежних можливостей, які пропонують сучасні технології, зокрема інтернет. Що ж, я погоджуюся з думкою про неминучість нового обличчя школи, але бачу причину скоріше у зміні характеру суспільних відносин. Школа як колектив, що поєднує спільний навчальний план з індивідуальними програмами, дійсно є пережитком. Єдине, про що я шкодую, - це те, що бачення системи, в якій кожен отримує те, що хоче, у відриві від спільноти, частиною якої він є, мене зовсім не переконує. Втім, можливо, це лише моя проблема.

   Якщо хтось захоче в коментарях до цієї статті оспівувати свободу дітей та молоді, світанок якої настане тоді, коли традиційна школа перетвориться на руїни, будь ласка, не турбуйтеся. Я зустрічав у своєму житті занадто багато людей, які не усвідомлюють різниці між свободою і свавіллям, і я знаю занадто багато тих, чиє кредо відображається в словах назви пісні "Бітлз": "I Me Mine", щоб насолоджуватися такою перспективою. Але, з іншого боку, це може бути лише моєю проблемою. Я б навіть не турбувався про це....

Висновок

   Саме мої батьки тридцять три роки тому обрали мене директором громадської школи, яку вони створили для своїх дітей. Вони дали мені можливість досягти того, що, озираючись назад, я вважаю надзвичайно цінним у своєму житті: задоволення від роботи та професійної самореалізації. Без соціальної відповідальності засновників школи це було б неможливо. Протягом багатьох років батьки по черзі входили до складу правління гуртка НТШ, який керує нашим закладом. Весь цей час я користувалася величезним кредитом довіри, який дозволив мені реалізувати свої педагогічні мрії. Вони завжди підтримували мене і продовжують підтримувати сьогодні.

   З історії громадської школи у Бемово у мене залишилося набагато більше хороших спогадів про контакт з батьками, ніж про конфлікти, хоча і вони були. Так, розбіжності глибше закарбовуються в пам'яті і навряд чи можуть бути компенсовані позитивним досвідом, але, на щастя, я маю перш за все почуття задоволення і глибокої вдячності людям, які довірили нам своїх дітей.

   Незважаючи на ці переживання, я не можу прикидатися, що не бачу, як змінюється світ, змінюються діти і батьки. А за ними має змінюватися школа і люди, які в ній працюють. Перед навчальним закладом зараз стоїть завдання працювати і з батьками, причому в такому обсязі, який ще зовсім недавно було неможливо собі уявити. Вчителі повинні усвідомлювати, що ці зміни будуть постійними, подобається це комусь чи ні. Вони повинні усвідомлювати цей страх, який часто лежить в основі батьківських дій і реакцій. Розуміти прояви недовіри і не приймати їх занадто близько до серця. Так, вони не повинні потурати порушенням базових культурних правил і приниженню особистої гідності, але вони також повинні пояснювати, роз'яснювати і переконувати, створюючи таким чином хоча б замінник почуття безпеки у батьків. Це передасться дітям і, зрештою, може зробити роботу в школі хоча б трохи легшою.

   З іншого боку, батьки повинні усвідомлювати, що не кожен вчитель має сили виносити їхні тривоги і занепокоєння. Працюючи з великою групою дітей, вже сам по собі подвиг, часто важко здійсненний, - мати справу з кожним з них індивідуально. Задовольняти потреби дорослих одночасно межує з неможливим. Складні стосунки з батьками сьогодні є вагомою причиною того, що вчителі залишають професію. Підозрюю, важливішою, ніж забаганки міністра Чернака. Я зовсім не впевнений, що навіть суттєве підвищення заробітної плати зможе радикально покращити ситуацію, що склалася.

   Мені дуже шкода, що я не можу запропонувати тут блискучих рецептів, підбадьорливих гасел і простих засобів від повсякденних турбот. Я вірю, що потрібен якийсь прорив у суспільному масштабі. А поки що можу лише побажати всім вчителям і батькам, щоб ми власним прикладом передавали нашим дітям такі вічні цінності, як довіра до людей, взаємоповага, розуміння спільного блага і відповідальність за слова. З ними кожен сьогоднішній школяр матиме більше шансів досягти успіху в житті в майбутньому, незалежно від того, як змінюватимуться суспільство і цивілізація.

Ярослав Питлак

Директор громадської школи у Бемово (м.Варшава, Польща)

https://www.wokolszkoly.edu.pl/blog/rodzicow-doli-zalobny-rapsod-czesc-2.html 

Переклад Зоряна Довганик

усі статті

анонси курсів та проектів

Відкрийте для себе кращі освітні практики

Підвищення кваліфікації

Психологічна підтримка дітей та дорослих в умовах війни

28-29 березня 2024 року запрошуємо педагогів ЗДО на онлайн-програму підвищення кваліфікації
«Психологічна підтримка дітей та дорослих в умовах війни»

Ця програма розроблена спеціально для вас, щоб допомогти вам:
Навчитися надавати психологічну підтримку дітям та дорослим в умовах війни;
Запобігти емоційному вигоранню та ПТСР;
Розкрити свій професійний потенціал;
Отримати нові теоретичні та практичні знання.
На вас чекає:
6 годин насиченого та актуального контенту;
2 досвідчених спікери:
- М.Вила, практична психологиня, сертифікований тренер ГО «Академії освітніх ініціатив»;
- А.Сторонська, практична психологиня, сертифікований тренер ГО «Академії освітніх ініціатив»;
Інтерактивні методи навчання: лекції, дискусії, практичні завдання;
Сертифікат на 6 або 12 годин про проходження програми за бажанням.
Дізнатися більше
Новий проект

Конкурсний відбір психологів для нового проекту

Громадська організація "Академія освітніх ініціатив" спільно з Fundacja "Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej" (Польща) запускає другий міжнародний проект психологічної підтримки дітей дошкільного віку!
Мета проекту: допомогти дошкільнятам пережити травму через війну в Україні.

Ми запрошуємо:
Психологів з досвідом роботи з дітьми дошкільного віку (не менше 2 років). Таких, що мають досвід роботи з групами дорослих та проведення тренінгів, а також добрі комунікативні та презентаційні навички
Що ми пропонуємо:
- Безкоштовне 40-годинне навчання в Польщі
- 5 онлайн супервізій з польськими психологами
- Участь у розробці матеріалів та посібника для педагогів дошкілля
- Можливість провести тренінг для педагогів/батьків в Україні
- Безкоштовний проїзд, проживання та харчування під час навчання
Як стати учасником:
Заповніть анкету за посиланням: https://forms.gle/Ef9sapQn8wF4aE5Q9 та пройдіть співбесіду.
Термін подання заявок: 23:59, 18 лютого 2024 року
Не пропустіть шанс допомогти дітям!
Дізнатися більше
Для батьків дошкільнят

Як бути уважними та турботливими батьками

Війна — це складний час для всіх, особливо для дітей. Вони можуть відчувати страх, тривогу, злість або навіть провину. Як батьки, ми можемо допомогти нашим дітям впоратися з цими емоціями та підтримати їх у цей важкий час.
На цій безкоштовній онлайн-зустрічі ви дізнаєтеся:
- Як зрозуміти емоційні реакції дітей на війну
- Як створити дітям безпечний простір для обговорення своїх емоцій
Як застосовувати ефективні техніки психологічної підтримки

Зустріч проводитимуть сертифіковані тренери ГО «Академія освітніх ініціатив»:
- Світлана Локоткова, психологиня, м.Львів, Центр професійного розвитку педагогічних працівників
- Ірина Вельська, психологиня, м.Львів, ЗДО № 75
Час та дата:
01 лютого 2024 року, о 19:00
Формат:
Онлайн. Безкоштовно
Кількість місць обмежена, тому зареєструйтеся якомога швидше.
Не пропустіть цю можливість, щоб навчитися бути кращими батьками для своїх дітей в умовах війни!
Запрошуємо всіх батьків, які хочуть допомогти своїм дітям впоратися з емоціями війни.
Дізнатися більше
Методичний посібник

Презентуємо методичний посібник

У цьому методичному посібнику представлено досвід роботи учасниць  українсько-польського проєкту “Психологічна підтримка для дошкільнят”,  що реалізований ГО "Академія освітніх ініціатив" та Fundacja "Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej" за кошти "Kulczyk Foundation", отримані в результаті конкурсу “Cześć dziewczyny!” для представниць закладів дошкільної освіти Львова, Чернігова, Одеси, Запоріжжя та Вінниці.

Методичний посібник містить розробки тренінгів для педагогів та батьків з рекомендаціями та презентаціями до тем, конспекти занять з дітьми для педагогічних працівників, ігри та вправи для використання в роботі педагогами та вдома батьками. Цей посібник буде корисний  для практичних психологів та інших педагогічних працівників закладів дошкільної освіти, батьків дошкільнят.
Дізнатися більше
Міжнародний проект

Проект "Психологічна підтримка для дошкільнят"

Ми обрали представників дошкільних закладів Львова, Чернігова, Одеси та Вінниці  для участі у міжнародному проекті психологічної підтримки дітей дошкільного віку. Метою проекту є психологічна підтримка дітей дошкільного віку, які пережили травму через війну, були прямими свідками війни, їхня сім'я та найближче оточення пережили травму або були непрямими свідками через перегляд інформації по телебаченню або в соціальних мережах, що в психології визначається як горизонтальна передача травми. Психологічна підтримка від дорослих допоможе їм подолати травму війни та правильно розвиватися.

Для участі у конкурсному відборі ми отримали 68 заявок. Учасницями проекту «Психологічна підтримка для дітей дошкільного віку» стали фахівчині, які пройшли відбір, оскільки мають відповідну кваліфікацію, досвід роботи із дітьми дошкільного віку, досвід проведення навчань для дорослих, працюють в комунальному закладі дошкільної освіти та надали лист-згоду від керівника закладу дошкільної освіти про участь закладу у Проекті.
Дізнатися більше
Міжнародний проект

Розпочато відбір учасників для участі в проекті "Психологічна підтримка для дошкільнят"

Запрошуємо представників дошкільних закладів Львова, Чернігова, Одеси та Вінниці взяти участь у міжнародному проекті психологічної підтримки дітей дошкільного віку. Проєкт буде реалізовуватись у співпраці з партнерською організацією Fundacja "Fundusz Lokalny Ziei Biłgorajskiej", Польща за кошти, отримані в результаті конкурсу, організованого "Kulczyk Foundation"

Метою проекту є психологічна підтримка дітей дошкільного віку, які мають досвід травми, пов'язаної з воєнними діями в Україні. До участі запрошуємо дитячих психологів з досвідом роботи з дітьми дошкільного віку, які після відбору пройдуть тренінг для тренерів у Польщі. Це дозволить створити команди тренерів на рівні міста, які будуть проводити навчання для вихователів та дошкільних психологів після повернення в Україну.
Дізнатися більше
Міжнародний проект

Психологічна підтримка для дошкільнят

Маємо гарну новину! Ми отримали грант на реалізацію проекту "Психологічна підтримка для дошкільнят" спільно з "Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej" (Фонд громади Білгорай), яка є незалежною неполітичною філантропічною організацією

Увага нашого проєкту буде скерована на дошкільнят, які є безпосередніми свідками війни (вони, їх рідні або близьке оточення переживають травму) або опосередкованими свідками (отримуючи інформацію із соцмереж, телебачення тощо). Якщо маєте бажання дізнатися більше, долучитися до напрацювання навчальної програми чи відбору учасників, напишіть нам
Дізнатися більше
Для керівників закладів освіти, педагогів

Курс підвищення кваліфікації "Лідерський голос ВИКЛИК"

Marjana Kuchma. Actress

Програма на 80% складається із практичних завдань.
Цей тренінг допоможе вам навчитися володіти своїм тілом та голосом, не боятися великої аудиторії, бути переконливим, а не "великим" оратором

Курс проведе Мар'яна Кучма  - актриса театру імені Марії Заньковецької, викладачка акторської майстерності та сценічної мови, тренерка ораторського мистецтва, спікерка, засновниця та викладачка першої української школи "ТРУ - Творчого Розвитку Успішних", авторського курсу "Я Є Я", "Лідерський Голос Виклик"
Дізнатися більше
Для керівників закладів дошкільної освіти

Курс підвищення кваліфікації "Важливі навички для плекання психологічної стійкості в умовах стресу"

psuxolog

Бути стійким – це насправді вибір. Адже кожному з нас вирішувати як думати, в який спосіб проживати емоції, що робити протягом дня, як будувати стосунки та чи жити відповідно до тих цінностей, які справді для нас важливі

Курс проведе Леся Підлісецька, дитячий психіатр, психотерапевт, керівник клініки психічного здоров’я дітей, підлітків та молоді «Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру», експерт ДОЗ ЛОДА за напрямом психічне здоров’я
Дізнатися більше
Для керівників закладів загальної середньої освіти, педагогів

Курс підвищення кваліфікації "Оцінювання навчальних досягнень"

Andrushko

Оцінювання та навчання — нероздільні. Оцінювання — це постійне відслідковування процесу розвитку, в якому знаходиться дитина, виконуючи навчальні завдання для того, щоб досягти певного результату

Формувальне оцінювання має чіткий алгоритм, при цьому з критеріями визначень в межах формувального оцінювання все доволі складно. Запрошуємо освітян на курс Лідії Андрушко, директорки Початкової школи "Світанок", тренерки НУШ
Дізнатися більше
Для фахівців, які працюють з дітьми з порушенням слуху

Міжнародний проект "Кожен вартий того, щоб бути почутим"

Світова педагогічна практика свідчить, що учні з порушеннями слуху можуть успішно навчатися в різноманітних освітніх закладах. Ми ініціюємо реалізацію міжнародного проекту для фахівців, які працюють з дітьми з порушенням слуху

Запрошуємо освітян до заповнення анкети. Наше опитування анонімне, а ваші відповіді важливі для нас, бо допоможуть сформувати чіткі цілі проекту та враховувати реальні потреби фахівців
Заповнити анкету