Що таке стратегічна ціль і як її визначити?

Стратегія розвитку

Ставлячи цілі, слід звернути увагу на основні аспекти проекту - що? для кого? як? на коли? Крім того, цілі повинні бути записані. Незаписані цілі - це мрії. Якщо ви хочете перетворити свої мрії на цілі, вам потрібен інструмент для цього. Таким інструментом є метод SMART

Для того, щоб бути успішною, кожна структура повинна мати Стратегію розвитку, в тому числі школа. Сьогодні про те, що таке стратегічна ціль і як її визначити.

Ваша школа вже має Стратегію розвитку? Але чи стратегічні цілі є насправді стратегічними цілями чи лише заходами, які треба зреалізувати?

КОГО СТОСУЄТЬСЯ ПОСТАНОВКА ЦІЛЕЙ?

Постановка цілей стосується всіх нас. Однак ми не завжди це усвідомлюємо або робимо це невміло. Навіть якщо ви не з тих, хто ставить за мету виконувати новорічні побажання, ви, безумовно, активно берете участь у реалізації цілей на професійному рівні.

Незалежно від аспекту, постановка цілей в особистому та діловому житті має багато спільного. В обох випадках необхідна правильна тактика і, звичайно ж, наполегливість.

ЩО ТАКЕ ЦІЛЬ?

Ціль - це бажаний результат проекту, який повинен бути досягнутий протягом певного періоду часу. Однією з причин провалу проектів є неправильний підхід до визначення цілей або навіть їх відсутність. Дуже часто ми ігноруємо етап визначення цілей, відразу переходимо до дії, тобто де-факто реалізації проекту. Це типова риса людей, коли у нас є ідея, ми хочемо її швидко реалізувати. Ми уникаємо глибших думок, бо боїмося, що ідея виявиться марною. Проте проект без поставленої цілі – це дорога в нікуди, адже ціль – це більше, ніж «хочу».

Поставити ціль означає дати напрям майбутнім діям. Усі дії мають випливати з конкретної цілі, лише тоді вони будуть спланованими та скоординованими. Рух у неправильному напрямку, навіть у разі хорошої організації, призведе до великих витрат. Тому, перш ніж переходити до досягнення мети, спочатку проведіть її глибокий аналіз, щоб переконатися, чи вона взагалі має сенс.

Без правильного підходу до постановки цілей результати нашої роботи будуть випадковими. Як оцінити, чи має ідея сенс, і дізнаєтесь про техніку, яка допоможе вам ефективно формулювати цілі.

ПОСТАНОВКА ЦІЛІ - З ЧОГО ПОЧАТИ?

Кожен проект повинен починатися з ретельного аналізу вихідної ситуації, тобто діагностики. Аналіз поточної ситуації дає змогу виявити реальні потреби розвитку та зрозуміти ситуацію, в якій ми опинилися. Потім потрібно сформулювати бачення та підхід до проблеми, з якою ви хочете зіткнутися.

Тільки на основі діагнозу та визначення бачення та шляху, яким ми маємо намір слідувати, ми можемо переходити до постановки цілей. Це слід робити принаймні з трьох точок зору: фінансової, операційної та розвитку.

По-перше, оцінити фінансову ситуацію та користь, яку принесе проект (чи є у нас взагалі на нього кошти). Потім подумайте, чи є у вас відповідні ресурси для його реалізації (час, інструменти, компетенції, мотивація тощо). У випадку перспективи розвитку проаналізуйте, чи вирішує даний проект конкретну реальну проблему чи може є потенційний для розвитку. Дефіцити, виявлені в будь-якій із перспектив, повинні бути враховані при реалізації проекту.

Незалежно від того, чи виконуєте ви певний проект у своєму особистому чи діловому житті, цей конкретний, звичайно, не єдиний, у якому ви берете участь. Це має бути частиною стратегії. Стратегія – це цілісна відповідь на найбільші виклики. Водночас це програма, яка складається з багатьох проектів, які відповідають на ці виклики.

Тому почніть із віднесення проекту до стратегії. За даними Microsoft, три з п'яти проектів не узгоджуються із стратегією організації. Якщо ми не знаємо, до чого ми прагнемо, ми діємо хаотично як єдине ціле. З іншого боку, усвідомлення пріоритетів полегшує прийняття рішень щодо створення або припинення реалізації певного проєкту. Діючи стратегічно, ви економите час, сили, гроші і, що найголовніше, уникаєте розчарувань!

Це дуже легко пов’язати з особистим життям, в якому, наприклад, ми будуємо амбітні плани щодо фізичної активності, але у нас немає часу та коштів, тому що ми паралельно переслідуємо інші цілі, які раніше ставили перед собою.

Пам’ятайте, що ви можете подолати всі перешкоди, але для цього потрібно створити проект із правильно визначеною метою, яка буде частиною послідовного плану, тобто стратегії.

ВСТАНОВЛЕННЯ ЦІЛІ ЗА МЕТОДОМ SMART

Ставлячи цілі, слід звернути увагу на основні аспекти проекту - що? для кого? як? на коли? Крім того, цілі повинні бути записані. Незаписані цілі - це мрії. Якщо ви хочете перетворити свої мрії на цілі, вам потрібен інструмент для цього. Таким інструментом є метод SMART. Це один з найвідоміших методів постановки цілей.

SMART означає, що цілі повинні мати п'ять характеристик. У побудові мети може допомогти правило постановки запитань, які стосуються індивідуальних особливостей:

SPECIFIC - це ознака, що означає конкретність. Конкретна ціль – це така, яка відповідає на питання про те, що буде кінцевим досягненням?

MEASURABLE - це ознака, що означає вимірюваність. Кожна ціль має бути сформульована таким чином, щоб її прогрес можна було виміряти, тобто як ви дізнаєтесь, що ціль досягнута?

ACTIONABLE - означає, що ціль повинна бути можливою для досягнення, тому вимагає визначення, які часткові дії необхідно виконати для досягнення мети?

RELEVANT- означає, що ціль повинна бути цінністю, тому в цьому випадку слід відповісти на питання, хто і які вигоди отримає?

TIME-BOUND– означає, що мета має бути визначена в часі, тобто до якого часу проект має бути завершений?

Чітко сформульована ціль повинна володіти всіма вищезгаданими характеристиками. Визначення цілей є дуже важливим, але сам по собі опис не може замінити розробку повної дорожньої карти та вказівку способів досягнення цілей. Тому, якщо ми хочемо підходити до цілей стратегічно, вони повинні бути частиною цілісної Стратегії розвитку.

усі статті

анонси курсів та проектів

Відкрийте для себе кращі освітні практики

Підвищення кваліфікації

Психологічна підтримка дітей та дорослих в умовах війни

28-29 березня 2024 року запрошуємо педагогів ЗДО на онлайн-програму підвищення кваліфікації
«Психологічна підтримка дітей та дорослих в умовах війни»

Ця програма розроблена спеціально для вас, щоб допомогти вам:
Навчитися надавати психологічну підтримку дітям та дорослим в умовах війни;
Запобігти емоційному вигоранню та ПТСР;
Розкрити свій професійний потенціал;
Отримати нові теоретичні та практичні знання.
На вас чекає:
6 годин насиченого та актуального контенту;
2 досвідчених спікери:
- М.Вила, практична психологиня, сертифікований тренер ГО «Академії освітніх ініціатив»;
- А.Сторонська, практична психологиня, сертифікований тренер ГО «Академії освітніх ініціатив»;
Інтерактивні методи навчання: лекції, дискусії, практичні завдання;
Сертифікат на 6 або 12 годин про проходження програми за бажанням.
Дізнатися більше
Новий проект

Конкурсний відбір психологів для нового проекту

Громадська організація "Академія освітніх ініціатив" спільно з Fundacja "Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej" (Польща) запускає другий міжнародний проект психологічної підтримки дітей дошкільного віку!
Мета проекту: допомогти дошкільнятам пережити травму через війну в Україні.

Ми запрошуємо:
Психологів з досвідом роботи з дітьми дошкільного віку (не менше 2 років). Таких, що мають досвід роботи з групами дорослих та проведення тренінгів, а також добрі комунікативні та презентаційні навички
Що ми пропонуємо:
- Безкоштовне 40-годинне навчання в Польщі
- 5 онлайн супервізій з польськими психологами
- Участь у розробці матеріалів та посібника для педагогів дошкілля
- Можливість провести тренінг для педагогів/батьків в Україні
- Безкоштовний проїзд, проживання та харчування під час навчання
Як стати учасником:
Заповніть анкету за посиланням: https://forms.gle/Ef9sapQn8wF4aE5Q9 та пройдіть співбесіду.
Термін подання заявок: 23:59, 18 лютого 2024 року
Не пропустіть шанс допомогти дітям!
Дізнатися більше
Для батьків дошкільнят

Як бути уважними та турботливими батьками

Війна — це складний час для всіх, особливо для дітей. Вони можуть відчувати страх, тривогу, злість або навіть провину. Як батьки, ми можемо допомогти нашим дітям впоратися з цими емоціями та підтримати їх у цей важкий час.
На цій безкоштовній онлайн-зустрічі ви дізнаєтеся:
- Як зрозуміти емоційні реакції дітей на війну
- Як створити дітям безпечний простір для обговорення своїх емоцій
Як застосовувати ефективні техніки психологічної підтримки

Зустріч проводитимуть сертифіковані тренери ГО «Академія освітніх ініціатив»:
- Світлана Локоткова, психологиня, м.Львів, Центр професійного розвитку педагогічних працівників
- Ірина Вельська, психологиня, м.Львів, ЗДО № 75
Час та дата:
01 лютого 2024 року, о 19:00
Формат:
Онлайн. Безкоштовно
Кількість місць обмежена, тому зареєструйтеся якомога швидше.
Не пропустіть цю можливість, щоб навчитися бути кращими батьками для своїх дітей в умовах війни!
Запрошуємо всіх батьків, які хочуть допомогти своїм дітям впоратися з емоціями війни.
Дізнатися більше
Методичний посібник

Презентуємо методичний посібник

У цьому методичному посібнику представлено досвід роботи учасниць  українсько-польського проєкту “Психологічна підтримка для дошкільнят”,  що реалізований ГО "Академія освітніх ініціатив" та Fundacja "Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej" за кошти "Kulczyk Foundation", отримані в результаті конкурсу “Cześć dziewczyny!” для представниць закладів дошкільної освіти Львова, Чернігова, Одеси, Запоріжжя та Вінниці.

Методичний посібник містить розробки тренінгів для педагогів та батьків з рекомендаціями та презентаціями до тем, конспекти занять з дітьми для педагогічних працівників, ігри та вправи для використання в роботі педагогами та вдома батьками. Цей посібник буде корисний  для практичних психологів та інших педагогічних працівників закладів дошкільної освіти, батьків дошкільнят.
Дізнатися більше
Міжнародний проект

Проект "Психологічна підтримка для дошкільнят"

Ми обрали представників дошкільних закладів Львова, Чернігова, Одеси та Вінниці  для участі у міжнародному проекті психологічної підтримки дітей дошкільного віку. Метою проекту є психологічна підтримка дітей дошкільного віку, які пережили травму через війну, були прямими свідками війни, їхня сім'я та найближче оточення пережили травму або були непрямими свідками через перегляд інформації по телебаченню або в соціальних мережах, що в психології визначається як горизонтальна передача травми. Психологічна підтримка від дорослих допоможе їм подолати травму війни та правильно розвиватися.

Для участі у конкурсному відборі ми отримали 68 заявок. Учасницями проекту «Психологічна підтримка для дітей дошкільного віку» стали фахівчині, які пройшли відбір, оскільки мають відповідну кваліфікацію, досвід роботи із дітьми дошкільного віку, досвід проведення навчань для дорослих, працюють в комунальному закладі дошкільної освіти та надали лист-згоду від керівника закладу дошкільної освіти про участь закладу у Проекті.
Дізнатися більше
Міжнародний проект

Розпочато відбір учасників для участі в проекті "Психологічна підтримка для дошкільнят"

Запрошуємо представників дошкільних закладів Львова, Чернігова, Одеси та Вінниці взяти участь у міжнародному проекті психологічної підтримки дітей дошкільного віку. Проєкт буде реалізовуватись у співпраці з партнерською організацією Fundacja "Fundusz Lokalny Ziei Biłgorajskiej", Польща за кошти, отримані в результаті конкурсу, організованого "Kulczyk Foundation"

Метою проекту є психологічна підтримка дітей дошкільного віку, які мають досвід травми, пов'язаної з воєнними діями в Україні. До участі запрошуємо дитячих психологів з досвідом роботи з дітьми дошкільного віку, які після відбору пройдуть тренінг для тренерів у Польщі. Це дозволить створити команди тренерів на рівні міста, які будуть проводити навчання для вихователів та дошкільних психологів після повернення в Україну.
Дізнатися більше
Міжнародний проект

Психологічна підтримка для дошкільнят

Маємо гарну новину! Ми отримали грант на реалізацію проекту "Психологічна підтримка для дошкільнят" спільно з "Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej" (Фонд громади Білгорай), яка є незалежною неполітичною філантропічною організацією

Увага нашого проєкту буде скерована на дошкільнят, які є безпосередніми свідками війни (вони, їх рідні або близьке оточення переживають травму) або опосередкованими свідками (отримуючи інформацію із соцмереж, телебачення тощо). Якщо маєте бажання дізнатися більше, долучитися до напрацювання навчальної програми чи відбору учасників, напишіть нам
Дізнатися більше
Для керівників закладів освіти, педагогів

Курс підвищення кваліфікації "Лідерський голос ВИКЛИК"

Marjana Kuchma. Actress

Програма на 80% складається із практичних завдань.
Цей тренінг допоможе вам навчитися володіти своїм тілом та голосом, не боятися великої аудиторії, бути переконливим, а не "великим" оратором

Курс проведе Мар'яна Кучма  - актриса театру імені Марії Заньковецької, викладачка акторської майстерності та сценічної мови, тренерка ораторського мистецтва, спікерка, засновниця та викладачка першої української школи "ТРУ - Творчого Розвитку Успішних", авторського курсу "Я Є Я", "Лідерський Голос Виклик"
Дізнатися більше
Для керівників закладів дошкільної освіти

Курс підвищення кваліфікації "Важливі навички для плекання психологічної стійкості в умовах стресу"

psuxolog

Бути стійким – це насправді вибір. Адже кожному з нас вирішувати як думати, в який спосіб проживати емоції, що робити протягом дня, як будувати стосунки та чи жити відповідно до тих цінностей, які справді для нас важливі

Курс проведе Леся Підлісецька, дитячий психіатр, психотерапевт, керівник клініки психічного здоров’я дітей, підлітків та молоді «Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру», експерт ДОЗ ЛОДА за напрямом психічне здоров’я
Дізнатися більше
Для керівників закладів загальної середньої освіти, педагогів

Курс підвищення кваліфікації "Оцінювання навчальних досягнень"

Andrushko

Оцінювання та навчання — нероздільні. Оцінювання — це постійне відслідковування процесу розвитку, в якому знаходиться дитина, виконуючи навчальні завдання для того, щоб досягти певного результату

Формувальне оцінювання має чіткий алгоритм, при цьому з критеріями визначень в межах формувального оцінювання все доволі складно. Запрошуємо освітян на курс Лідії Андрушко, директорки Початкової школи "Світанок", тренерки НУШ
Дізнатися більше
Для фахівців, які працюють з дітьми з порушенням слуху

Міжнародний проект "Кожен вартий того, щоб бути почутим"

Світова педагогічна практика свідчить, що учні з порушеннями слуху можуть успішно навчатися в різноманітних освітніх закладах. Ми ініціюємо реалізацію міжнародного проекту для фахівців, які працюють з дітьми з порушенням слуху

Запрошуємо освітян до заповнення анкети. Наше опитування анонімне, а ваші відповіді важливі для нас, бо допоможуть сформувати чіткі цілі проекту та враховувати реальні потреби фахівців
Заповнити анкету