Ефективне управління школою

Управління школою

Управління школою – це не лише виконання цих обов'язків. Це також лідерство в освіті. Лідерство в освіті пов'язане з визначенням бачення, зосередженням на розвитку вчителя, створенням сприятливого середовища для навчання, побудовою стосунків у команді та мотивацією її членів.

Ефективне управління школою

Цінність часу настільки велика, що для деяких людей розумне й ефективне використання часу є ключовою навичкою, яку керівник повинен вдосконалювати.  Тім Брігхаус  

Для того, щоб директор вдумливо виконував свої найважливіші завдання, він повинен мати те, що найважче отримати в директорській роботі – час. Що директор  може зробити, щоб отримати його і стати лідером освітнього процесу?

Роль директора школи в системі освіти є вирішальною. Він є керівником усіх працівників, здійснює педагогічний контроль, відповідає за фінанси, розпоряджається майном і займається адміністративною роботою. Ці завдання пов'язані з плануванням, організацією, прийняттям рішень і контролем діяльності. Вони забирають багато часу та уваги.

Однак управління школою – це не лише виконання цих обов'язків. Це також лідерство в освіті. Лідерство в освіті пов'язане з визначенням бачення, зосередженням на розвитку вчителя, створенням сприятливого середовища для навчання, побудовою стосунків у команді та мотивацією її членів.

Щоб повноцінно займатися лідерством в освіті, директор повинен звільнити час для цих видів діяльності. Як це зробити? Почати із внесення невеликих змін.

Невелика зміна, тобто яка?

Це невеликий, але продуманий крок, спрямований на покращення функціонування школи. Він не вимагає кардинальних змін і не перевертає порядок справ з ніг на голову. А  результати важко переоцінити.

Проте варто пам’ятати, що кожна зміна має служити стратегічним цілям школи. Невеликі зміни, які впроваджуються протягом тривалого часу, вже не є малими, бо вони дозволяють директору, вчителям, батькам та учням опинитися в іншому місці.

Запровадження невеликої організаційної зміни, яка покращує роботу директора школи, дає відчуття успіху.  Це також важливо в контексті формування мотивації директора запроваджувати зміни в цілому.

Щоб заощадити час, рефлексуйте над тим, як ви працюєте

Змінам в організації роботи школи має передувати зміна світогляду та стилю управління самого керівника, а також аналіз своєї діяльності. Як перший крок, варто замислитися над поточним способом виконання своїх функцій. Ось кілька запитань, які можуть допомогти директору в цьому аналізі:

Які завдання найчастіше стоять перед мною?

Скільки часу на день я їм приділяю?

Від яких завдань я можу відмовитися?

Що заважає моїй роботі?

Як я можу раціоналізувати і зменшити ці навантаження?

Які завдання я можу делегувати?

На чию підтримку я можу розраховувати?

Тім Брігаус стверджує, що кожен директор усвідомлює, наскільки фрагментованим є його робочий день: переключення з одного виду діяльності на інший, іноді з величезною швидкістю. Ефективні директори бачать цю тенденцію і захищаються від метушливого темпу. Вони знають, що, можливо, не зможуть знайти час цього дня, щоб виконати всі заплановані справи, але протягом тижня вони це зроблять. Збої неминучі, але в довгостроковій перспективі від них можна вберегтися.

Визначте один день на тиждень для зустрічей з адміністрацією

Можна організувати так звані "директорські понеділки", тобто ранкові зустрічі директора із заступниками. Під час такої зустрічі варто обговорити завдання на тиждень і домовитися про розподіл обов'язків. Коли кожен знатиме, хто за що відповідає, ефективніше плануватиме свою роботу. Така коротка зустріч адміністрації школи також скорочує час, витрачений на обговорення справ впродовж тижня.

Розуміння того, з чим доведеться працювати впродовж тижня, допомагає розставити пріоритети і, таким чином, зменшує стрес. Цікаво організовувати роботу у вигляді таблиць. Це допомагає "бачити" найважливіші завдання. Дивлячись на аркуш чи дошку, де записані завдання на сьогодні, на цей тиждень і на цей місяць, легко визначити, що обов'язково потрібно зробити, а що можна відкласти, якщо це необхідно.

На початку кожного навчального року можна узгодити з педагогічною радою, який день тижня буде присвячений "школі". З цим рішенням пов'язана організація розкладу таким чином, щоб заняття закінчувалися не пізніше 14:00 год.

Визначення одного дня для засідань педагогічної ради, методичних засідань, батьківських зборів або шкільних заходів полегшує роботу кожного. Це дозволяє заздалегідь планувати професійну та особисту діяльність.

Які позитивні наслідки від цих організаційних змін? Вчителі рідше відпрошуватимуться з обов'язкових зустрічей, а керівники методичних обєднань чи робочих груп не матимуть труднощів з тим, щоб знайти час для спільної роботи. Сам факт, що не витрачається час на обговорення, коли ми можемо щось організувати, даватиме відчуття задоволення.

Плануйте заздалегідь

Сплануйте план роботи школи заздалегідь.

В одному зручному для читання документі можна зібрати всі найважливіші події, які відбуваються протягом року, а також інформацію про вихідні дні, канікули тощо. Уже в серпні варто визначити дати батьківських зборів, канікул, виставлення підсумкових оцінок. Деякі з цих дат випливають з організації навчального року, визначеної освітнім законодавством, а інші є результатом домовленостей між вчителями, батьками та учнівською радою.

Такий інструмент гарантує комфорт для вчителів, а батьки та учні можуть заздалегідь планувати канікули, поїздки та подорожі.

Таблицю розповсюджують у друкованому вигляді та розміщують на сайті школи в день перших батьківських зборів у вересні.

Замість застарілих паперових методів використовуйте хмарні технології для опрацювання плану роботи школи. 

Уявіть, що план роботи школи створюється командами вчителів на основі висновків за попередній навчальний рік, перевірок та пріоритетів, визначених Міністерством освіти та управлінням  чи відділом освіти. 

Для опрацювання документу необхідно вибрати хмарний сервіс (напр.: Google Docs, Microsoft Word Online, Dropbox Paper чи інші). Створити новий документ "План роботи школи". Варто розбити план на розділи та підрозділи, відповідно до структури вашого закладу, а потім заповнити план цілями, завданнями, строками виконання, відповідальними особами тощо і надати доступ до документа всім членам колективу. 

Для того, щоб зберегти послідовність, потрібно колектив розділити на групи та зробити формуляри для кожної команди. Лідери команд повинні вписати найважливіші завдання в ці загальні документи, наприклад, інновації окремо, поїздки окремо.

Такий спосіб створення плану роботи школи може бути досить ефективним і не дуже трудомістким. Знявши відповідальність з однієї людини за об'єднання документів і залучивши до цього процесу всіх вчителів, група стане більш згуртованою і відчує відповідальність за колективний успіх.

Таким чином опрацьований план роботи завжди буде доступний для всіх членів колективу з будь-якого місця та в будь-який час.

Вчителі спільно зможуть редагувати план, додавати коментарі та пропозиції, роблячи процес динамічним та продуктивним.

Зберігаються всі версії плану, що дає можливість відстежувати зміни та повертатися до попередніх варіантів.

Хмарні сервіси інтегруються з календарями, чатами та системами обміну файлами, роблячи планування ще зручнішим.

Об'єднання всіх документів у хмарі значно полегшує роботу і покращує комунікацію. Google дозволив школам безкоштовно користуватися всіма інструментами, які вони пропонують для освіти. Так можна використовувати можливість створювати форми для швидкого збору голосів з актуальних питань. 

Усі документи слід зберігати на диску, який регулярно архівувати і створювати копії.

Перехід на хмарні технології для планування роботи школи робить процес більш гнучким, економним, динамічним, продуктивним.

Залучайте батьків до розробки плану виховної роботи

Директор не зобов'язаний робити все. Слід зазначити, що деякі заходи в школі відбуваються тому, що вони завжди відбувалися, тому що колектив до них звик, тому що хтось до них дуже прив'язаний. Як наслідок, важко відмовитися від цих заходів або подивитися на їх проведення по-іншому.

Впровадженням змін у співпраці з батьками може бути залучення їх до опрацювання плану виховної роботи, яка формально затверджується батьківською радою та розробляється за їхньої активної участі. 

За деякий час до зустрічі педагоги можуть підготувати скелет плану виховної роботи. Він повинен містити цілі, звідки вони взялися, та відповідні напрямки плану. 

Розрізати цей скелет на смужки, потім об'єднати батьків у пари або трійки і попросити їх зробити три речі. По-перше, прочитати інформацію і відмітити ті способи і форми впровадження, які, на їхню думку, добре сплановані. По-друге, викреслити те, що здається непривабливим або низькопріоритетним. По-третє, запропонувати власні приклади рішень.

Кожна група представляє свої пропозиції, аргументує, чому вони додають одне завдання і відкидають інше.

Можна запитати батьків чи не було це для них обтяжливим. Таким чином можна вивільнити не лише час, а й потенціал. Коли ви виходите зі своєї рутини і впроваджуєте якесь нове, нестандартне рішення, ви можете виявити, що в школі є люди, які компетентні і готові взяти на себе частину відповідальності.

Підсумки або маленькі кроки до великих змін

Впровадження невеликої, але ефективної зміни, окрім задоволення та відчуття успіху, дозволяє поглянути на етапи впровадження змін загалом. Побачити, як крізь призму лінзи, камені спотикання в плануванні та впровадженні, розглянути, що можна було б зробити інакше. Здобути безцінний досвід впровадження змін, що також є невід'ємним аспектом лідерства. І водночас можливість дізнатися про себе - які ресурси я маю і які обмеження, до чого адміністрація готова, а до чого ні.

 Кожна маленька зміна - це важливий крок у створенні умов для кращого навчання і роботи в школі. Як директор, так і вчителі та адміністративний персонал завдяки змінам: розвивають свої індивідуальні компетенції і, як наслідок, зміцнюють команду, яка стає сильнішою і згуртованішою, навчаються корисним інструментам співпраці, наприклад, у сфері комунікації, набувають сміливості у прийнятті рішень і відчуття власної спроможності, підвищують довіру один до одного, особливо, якщо зміни приносять користь.

Насамкінець варто зазначити, що помилки під час різних спроб впровадження змін неминучі, і не варто приділяти їм більше уваги, ніж потрібно. Тім Брігхаус закликає: подивіться в дзеркало, скажіть собі "що ж, я засвоїв свій урок" і продовжуйте працювати. Пам'ятайте, що ваша команда залишатиметься вірною вам і в кращі, і в гірші моменти.

Зоряна Довганик

усі статті

анонси курсів та проектів

Відкрийте для себе кращі освітні практики

Підвищення кваліфікації

Психологічна підтримка дітей та дорослих в умовах війни

28-29 березня 2024 року запрошуємо педагогів ЗДО на онлайн-програму підвищення кваліфікації
«Психологічна підтримка дітей та дорослих в умовах війни»

Ця програма розроблена спеціально для вас, щоб допомогти вам:
Навчитися надавати психологічну підтримку дітям та дорослим в умовах війни;
Запобігти емоційному вигоранню та ПТСР;
Розкрити свій професійний потенціал;
Отримати нові теоретичні та практичні знання.
На вас чекає:
6 годин насиченого та актуального контенту;
2 досвідчених спікери:
- М.Вила, практична психологиня, сертифікований тренер ГО «Академії освітніх ініціатив»;
- А.Сторонська, практична психологиня, сертифікований тренер ГО «Академії освітніх ініціатив»;
Інтерактивні методи навчання: лекції, дискусії, практичні завдання;
Сертифікат на 6 або 12 годин про проходження програми за бажанням.
Дізнатися більше
Новий проект

Конкурсний відбір психологів для нового проекту

Громадська організація "Академія освітніх ініціатив" спільно з Fundacja "Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej" (Польща) запускає другий міжнародний проект психологічної підтримки дітей дошкільного віку!
Мета проекту: допомогти дошкільнятам пережити травму через війну в Україні.

Ми запрошуємо:
Психологів з досвідом роботи з дітьми дошкільного віку (не менше 2 років). Таких, що мають досвід роботи з групами дорослих та проведення тренінгів, а також добрі комунікативні та презентаційні навички
Що ми пропонуємо:
- Безкоштовне 40-годинне навчання в Польщі
- 5 онлайн супервізій з польськими психологами
- Участь у розробці матеріалів та посібника для педагогів дошкілля
- Можливість провести тренінг для педагогів/батьків в Україні
- Безкоштовний проїзд, проживання та харчування під час навчання
Як стати учасником:
Заповніть анкету за посиланням: https://forms.gle/Ef9sapQn8wF4aE5Q9 та пройдіть співбесіду.
Термін подання заявок: 23:59, 18 лютого 2024 року
Не пропустіть шанс допомогти дітям!
Дізнатися більше
Для батьків дошкільнят

Як бути уважними та турботливими батьками

Війна — це складний час для всіх, особливо для дітей. Вони можуть відчувати страх, тривогу, злість або навіть провину. Як батьки, ми можемо допомогти нашим дітям впоратися з цими емоціями та підтримати їх у цей важкий час.
На цій безкоштовній онлайн-зустрічі ви дізнаєтеся:
- Як зрозуміти емоційні реакції дітей на війну
- Як створити дітям безпечний простір для обговорення своїх емоцій
Як застосовувати ефективні техніки психологічної підтримки

Зустріч проводитимуть сертифіковані тренери ГО «Академія освітніх ініціатив»:
- Світлана Локоткова, психологиня, м.Львів, Центр професійного розвитку педагогічних працівників
- Ірина Вельська, психологиня, м.Львів, ЗДО № 75
Час та дата:
01 лютого 2024 року, о 19:00
Формат:
Онлайн. Безкоштовно
Кількість місць обмежена, тому зареєструйтеся якомога швидше.
Не пропустіть цю можливість, щоб навчитися бути кращими батьками для своїх дітей в умовах війни!
Запрошуємо всіх батьків, які хочуть допомогти своїм дітям впоратися з емоціями війни.
Дізнатися більше
Методичний посібник

Презентуємо методичний посібник

У цьому методичному посібнику представлено досвід роботи учасниць  українсько-польського проєкту “Психологічна підтримка для дошкільнят”,  що реалізований ГО "Академія освітніх ініціатив" та Fundacja "Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej" за кошти "Kulczyk Foundation", отримані в результаті конкурсу “Cześć dziewczyny!” для представниць закладів дошкільної освіти Львова, Чернігова, Одеси, Запоріжжя та Вінниці.

Методичний посібник містить розробки тренінгів для педагогів та батьків з рекомендаціями та презентаціями до тем, конспекти занять з дітьми для педагогічних працівників, ігри та вправи для використання в роботі педагогами та вдома батьками. Цей посібник буде корисний  для практичних психологів та інших педагогічних працівників закладів дошкільної освіти, батьків дошкільнят.
Дізнатися більше
Міжнародний проект

Проект "Психологічна підтримка для дошкільнят"

Ми обрали представників дошкільних закладів Львова, Чернігова, Одеси та Вінниці  для участі у міжнародному проекті психологічної підтримки дітей дошкільного віку. Метою проекту є психологічна підтримка дітей дошкільного віку, які пережили травму через війну, були прямими свідками війни, їхня сім'я та найближче оточення пережили травму або були непрямими свідками через перегляд інформації по телебаченню або в соціальних мережах, що в психології визначається як горизонтальна передача травми. Психологічна підтримка від дорослих допоможе їм подолати травму війни та правильно розвиватися.

Для участі у конкурсному відборі ми отримали 68 заявок. Учасницями проекту «Психологічна підтримка для дітей дошкільного віку» стали фахівчині, які пройшли відбір, оскільки мають відповідну кваліфікацію, досвід роботи із дітьми дошкільного віку, досвід проведення навчань для дорослих, працюють в комунальному закладі дошкільної освіти та надали лист-згоду від керівника закладу дошкільної освіти про участь закладу у Проекті.
Дізнатися більше
Міжнародний проект

Розпочато відбір учасників для участі в проекті "Психологічна підтримка для дошкільнят"

Запрошуємо представників дошкільних закладів Львова, Чернігова, Одеси та Вінниці взяти участь у міжнародному проекті психологічної підтримки дітей дошкільного віку. Проєкт буде реалізовуватись у співпраці з партнерською організацією Fundacja "Fundusz Lokalny Ziei Biłgorajskiej", Польща за кошти, отримані в результаті конкурсу, організованого "Kulczyk Foundation"

Метою проекту є психологічна підтримка дітей дошкільного віку, які мають досвід травми, пов'язаної з воєнними діями в Україні. До участі запрошуємо дитячих психологів з досвідом роботи з дітьми дошкільного віку, які після відбору пройдуть тренінг для тренерів у Польщі. Це дозволить створити команди тренерів на рівні міста, які будуть проводити навчання для вихователів та дошкільних психологів після повернення в Україну.
Дізнатися більше
Міжнародний проект

Психологічна підтримка для дошкільнят

Маємо гарну новину! Ми отримали грант на реалізацію проекту "Психологічна підтримка для дошкільнят" спільно з "Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej" (Фонд громади Білгорай), яка є незалежною неполітичною філантропічною організацією

Увага нашого проєкту буде скерована на дошкільнят, які є безпосередніми свідками війни (вони, їх рідні або близьке оточення переживають травму) або опосередкованими свідками (отримуючи інформацію із соцмереж, телебачення тощо). Якщо маєте бажання дізнатися більше, долучитися до напрацювання навчальної програми чи відбору учасників, напишіть нам
Дізнатися більше
Для керівників закладів освіти, педагогів

Курс підвищення кваліфікації "Лідерський голос ВИКЛИК"

Marjana Kuchma. Actress

Програма на 80% складається із практичних завдань.
Цей тренінг допоможе вам навчитися володіти своїм тілом та голосом, не боятися великої аудиторії, бути переконливим, а не "великим" оратором

Курс проведе Мар'яна Кучма  - актриса театру імені Марії Заньковецької, викладачка акторської майстерності та сценічної мови, тренерка ораторського мистецтва, спікерка, засновниця та викладачка першої української школи "ТРУ - Творчого Розвитку Успішних", авторського курсу "Я Є Я", "Лідерський Голос Виклик"
Дізнатися більше
Для керівників закладів дошкільної освіти

Курс підвищення кваліфікації "Важливі навички для плекання психологічної стійкості в умовах стресу"

psuxolog

Бути стійким – це насправді вибір. Адже кожному з нас вирішувати як думати, в який спосіб проживати емоції, що робити протягом дня, як будувати стосунки та чи жити відповідно до тих цінностей, які справді для нас важливі

Курс проведе Леся Підлісецька, дитячий психіатр, психотерапевт, керівник клініки психічного здоров’я дітей, підлітків та молоді «Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру», експерт ДОЗ ЛОДА за напрямом психічне здоров’я
Дізнатися більше
Для керівників закладів загальної середньої освіти, педагогів

Курс підвищення кваліфікації "Оцінювання навчальних досягнень"

Andrushko

Оцінювання та навчання — нероздільні. Оцінювання — це постійне відслідковування процесу розвитку, в якому знаходиться дитина, виконуючи навчальні завдання для того, щоб досягти певного результату

Формувальне оцінювання має чіткий алгоритм, при цьому з критеріями визначень в межах формувального оцінювання все доволі складно. Запрошуємо освітян на курс Лідії Андрушко, директорки Початкової школи "Світанок", тренерки НУШ
Дізнатися більше
Для фахівців, які працюють з дітьми з порушенням слуху

Міжнародний проект "Кожен вартий того, щоб бути почутим"

Світова педагогічна практика свідчить, що учні з порушеннями слуху можуть успішно навчатися в різноманітних освітніх закладах. Ми ініціюємо реалізацію міжнародного проекту для фахівців, які працюють з дітьми з порушенням слуху

Запрошуємо освітян до заповнення анкети. Наше опитування анонімне, а ваші відповіді важливі для нас, бо допоможуть сформувати чіткі цілі проекту та враховувати реальні потреби фахівців
Заповнити анкету